Rezultati Jedinstvene sveučilišne studentske anketeza akademsku 2022./2023. godinu za Odjel za biologiju

Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku još od 2006. godine provodi anketiranje studenata s ciljem provjere kvalitete studiranja. Studentska anketa predstavlja integralni dio procesa studentskog vrjednovanja nastave na Sveučilištu u Osijeku.
Jedinstvena sveučilišna studentska anketa za akademsku 2022./2023. godinu provedena je na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku od svibnja (samo završne godine) te tijekom rujna i listopada 2023. godine. Anketi su pristupili studenti svih godina sveučilišnih i stručnih studija sa 18 sastavnica sveučilišta, a evaluirali su predmete, nastavnike i suradnike u tekućoj akademskoj godini. U anketi je sudjelovalo 10 535 studenata što je 72.92% od ukupno 14 447 studenata koji su mogli pristupiti anketi 1.
Jedinstvenu sveučilišnu studentsku anketu ispunilo je 178 (od ukupno 251) studenata Odjela za biologiju odnosno 70,92%. Ocijenjeno je 58 nastavnika/suradnika. U odnosu na prethodnu akademsku godinu popunjen je nešto manji broj anketa (2021./2022. – 76,34%), ocijenjeno je manje nastavnika/suradnika (2021./2022. – 63), ali je prosječna ocjena od 4,82 viša (2021./2022. – 4,76) (Slika 1).
Studenti su nastavnike i suradnike ocjenjivali ocjenama od jedan (najlošija ocjena) do pet (najbolja ocjena). Postignuta prosječna ocjena po svim pitanjima na razini cijelog Sveučilišta za nastavnike i suradnike je 4,74. Postignuta prosječna ocjena na razini cijelog Odjela je 4,82 (Slika 1). Važno je istaknuti da je 56 nastavnika/suradnika (96,55%) Odjela za biologiju ocijenjeno ocjenom 4,5 i višom što ukazuje da su nastavnici/suradnici Odjela za biologiju visoko posvećeni kvaliteti izvođenja nastave.

Promjene broja ispunjenih anketa Jedinstvene sveučilišne studentske ankete, ocijenjenih nastavnika i prosječne ocjene Odjela za biologiju od akademske 2009./2010. do 2022./2023. godine.

Prosječna ocjena prema postavljenim pitanjima ocijenjenih nastavnika/suradnika bila je iznad prosječne ocjene prema postavljenim pitanjima na razini cijelog Sveučilišta (Slika 2). Uspoređujući prosječne ocjene prema postavljenim pitanjima u prošloj akademskoj godini može se primjetiti blagi rast u akademskoj 2022./2023. godini

Prikaz prosječnih ocjena nastavnika i suradnika na Odjelu za biologiju i Sveučilištu u Osijeku u akademskoj 2022./2023. godini.

Na sveučilišnom prijediplomskom studiju Biologija anketu je ispunilo 150 studenata, a prosječna ocjena po svim pitanjima za taj studij iznosila je 4,81. Na sveučilišnom diplomskom studiju Biologija i kemija; smjer: nastavnički anketu je ispunilo dvoje studenata, a prosječna ocjena po svim pitanjima za taj studij iznosila je 5,0. Na sveučilišnom diplomskom studiju Biologija; smjer: znanstveni anketu je ispunilo 20 studenata, a prosječna ocjena po svim pitanjima za taj studij iznosila je 4,87. Na sveučilišnom diplomskom studiju Zaštita prirode i okoliša anketu je ispunilo 6 studenata, a prosječna ocjena po svim pitanjima za taj studij iznosila je 4,87. Analiza ocjena prema postavljenim pitanjima za svaki pojedini studij Odjela za biologiju pokazuje da je sveučilišni diplomski studij Biologija i kemija; smjer: nastavnički postigao najbolje prosječne ocjene promatrajući ocjene dvoje studenata koji su ispunili anketu, a zatim sveučilišni diplomski studij Zaštita prirode i okoliša (4,88), sveučilišni diplomski studij Biologija; smjer: znanstveni (4,87) i sveučilišni prijediplomski studij Biologija (4,82) (Slika 3).

Slika 3. Prikaz prosječnih ocjena nastavnika i suradnika prema studijima
Odjela za biologiju u akademskoj 2022./2023. godini.