Sveučiliše Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku

Zgrada Rektorata Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
(izvor: www.unios.hr)
Povijest visokoga školstva na istoku Hrvatske započela je osnivanjem prve visokoškolske ustanove pod nazivom “Studium Philosophicum Essekini“ 1707. godine. Sveučilište u Osijeku osnovano je 1975. godine, a od 1990. godine u svome nazivu nosi ime Josipa Jurja Strossmayera, velikog Osječanina, biskupa, prosvjetitelja, iznimnog dobrotvora, humanista, osnivača današnje Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, političara, vizionara i zasigurno jedne od najutjecajnijih osoba naših prostora na prijelazu s 19.-og u 20. stoljeće. Sveučilište danas ima značajnu ulogu u razvoju istočne Hrvatske. Kroz 121 studijski program na Sveučilištu se obrazuju mladi ljudi, budući znanstvenici, stručnjaci i umjetnici, spremni rješavati probleme zajednice i doprinositi gospodarskom, društvenom, kulturnom, tehnološkom i infrastrukturnom razvoju regije.

Na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku trenutno studira ukupno oko 17 000 studenata.

Dan Sveučilišta obilježava se 31. svibnja.

Sastavnice Sveučilišta