Objavljena znanstvena publikacija – rezultat suradnje istraživača Odjela za biologiju, Odjela za kemiju i Udruge studenata biologije “ZOA”

Istraživanja o prisutnosti antropogenih čestica, posebice mikroplastike, u hranidbenim mrežama, trenutno su jedna od ključnih istraživanja u području ekotoksikologije i konzervacijske biologije. Jedno od prvih istraživanja u Svijetu u kojem je primijenjena neinvazivna metoda analize antropogenih čestica u ishrani bijelih roda provedeno je na području Hrvatske. Istraživanje su provele dr.sc.Dora Bjedov, doc.dr. sc. Alma Mikuška, izv.prof.dr.sc. Vlatka Gvozdić i doc.dr.sc.Mirta Sudarić Bogojević, u suradnji s diplomantom Petrom Glavašem  i Dorom Gradečak, studenticom treće godine sveučilišnog prijediplomskog studija Biologije. Također, u istraživanju su sudjelovali i studenti – članovi udruge ZOA u sklopu projekta “Analiza mikroplastike u prehrani bijelih roda (Ciconia ciconia L.) s područja kontinentalne Hrvatske”, financiranog od strane Studentskog Centra iz Osijeka. Publikacija pod naslovom “White Stork Pellets: Non-Invasive Solution to Monitor Anthropogenic Particle Pollution” objavljena je u časopisu “Toxic” (Q1, IF 4.6), kao dio specijalnog broja “Environmental Exposure to Microplastics: Effects on Animals and Human Health”.

Publikaciju možete pogledati na: https://www.mdpi.com/2305-6304/12/4/236