„Fosili – pogled u Zemljinu prošlost“

Voditelj: dr. sc. Barbara Vlaičević, izv. prof. dr. sc. Dubravka Čerba, Ivana Turković Čakalić, prof.

Fosili su ostaci biljnih i životinjskih organizama iz geološke prošlosti najčešće sačuvani u sedimentima. Oni nam pokazuju kako su izgledali i kako su se ponašali nekad živući organizmi, a važni su i za rekonstrukciju izgleda staništa i uvjeta u kojima su ti organizmi živjeli. Fosili predstavljaju važan dokaz evolucije i ključni su za naše razumijevanje raznolikosti živog svijeta, kao posljedice prilagodbi organizama te različitih evolucijskih procesa. U sklopu radionice „Fosili – pogled u Zemljinu prošlost“ učenici će se upoznati s procesima tijekom kojih nastaju fosili, osnovnim karakteristikama različitih vrsta fosilnih ostataka te njihovoj važnosti u znanstvenim istraživanjima. Učenici će samostalno ili uz pomoć studenata izraditi model fosila biljnog i životinjskog organizma primjenom metode otiskivanja, a izrađeni „fosil“ će moći zadržati. Učenici će moći vidjeti i fosilizirani zub mamuta, fosile trilobita i školjkaša te fosilizirani biljni materijal. Budući da živimo na području u kojem nije neobično naići na primjerak fosila u prirodi, jedan od ciljeva radionice je naučiti učenike prepoznati takav vrijedan nalaz i što učiniti ako ga pronađu.