Studenti u znanosti — Znanstveni radovi – 2017.

Znanstveni radovi studenata:

Vincetić, Monika; Žuna Pfeiffer, Tanja; Krstin, Ljiljana; Špoljarić Maronić, Dubravka; Ožura, Marko (2017) Širenje čivitnjače (Amorpha fruticosa L.) na području Županje // Proceedings & abstracts – 10th international scientific/professional conference “Agriculture in nature and environment protection” / Mijić, Pero ; Ranogajec, Ljubica (ur.). Osijek: Glas Slavonije d.d., str. 167-172 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)

Mikuška, Alma; Mikuska, Tibor; Begović, Lidija; Pospihalj, Tomislav (2017) Applicability of tarsus width measure for sex identification of white-tailed eagle nestlings in Central Danube // The collection of abstracts and short notes of the Sea-eagle 2017 conference. / Tamme, Asko (ur.). Roosta, Estonija: Eagle Club Estonia, str. 80-82 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)

Špoljarić Maronić, Dubravka; Sabljak, Domagoj; Štefanić, Edita; Žuna Pfeiffer, Tanja (2017) Medonosna flora i karakterizacija peluda u medu požeškog kraja. Poljoprivreda, 23, 2; 65-72

Begović, Lidija; Mihić, Ivan; Pospihalj, Tomislav; Mikuška, Tibor; Mlinarić, Selma; Mikuška, Alma (2017) Evaluation of methods for molecular sex-typing of three heron species from different DNA sources. Turkish journal of zoology 41; 593-598