Možemo li biti par? – molekularna detekcija gena za spolno razmnožavanje

Cilj radionice “ Možemo li biti par? – molekularna detekcija gena za spolno razmnožavanje” je učenicima dati uvid u metode istraživanja biljnih patogena na molekularnoj razini na primjeru fitopatogene gljive Ophiostoma novo-ulmi, uzročnika holandske bolesti brijesta. Uslijed pojave i širenja ove strane i invazivne patogene vrste osušila su se brojna stabla brijesta na području Europe i Sjeverne Amerike. Spolno razmnožavanje ovog patogena doprinosi povećanju njegove raznolikosti te može utjecati na epidemiologiju bolesti. Učenici će se tijekom radionice upoznati s načinima spolnog razmnožavanja te naučiti kako pomoću PCR metode utvrditi pripadnost pojedinih jedinki gljive različitim tipovima spolne kompatibilnosti.

Voditeljice: izv. prof. dr. sc. Zorana Katanić; izv. prof. dr. sc. Ljiljana Krstin