TERENSKA NASTAVA STUDENATA BIOLOGIJE 2022.

Dana 27.05.2022. studenti prve godine preddiplomskog studija biologije Odjela za biologiju, posjetili su zoološki vrt u Osijeku u pratnji Ane–Ramone Davidović mag. prot. nat. et amb. i mr. sc. Ivane Vrućine. U sklopu kolegija Terenska nastava 1 – zoologija, studenti su mogli naučiti sve o životinjama Europe, kontinenta na kojem živimo. Osim toga studenti su naučili sve o međunarodnim i europskim institucijama, udruženjima i programima koji se bave zaštitom i očuvanjem životinja, upoznali se sa IUCN crvenom listom ugroženih vrsta te sa kategorijama ugroženosti. Predstavljen im je i trenutno aktualan projekt koji se provodi u zoološkom vrtu naziva „Unaprjeđenje postojećih i uspostava novih kapaciteta za smještaj i brigu o jedinkama životinja koje se zbrinjavaju u oporavilištu Unikom d.o.o. – Radna jedinica Zoološki vrt,  koji ima za cilj unaprjeđenje sustava zbrinjavanja životinja i ojačavanja zelene infrastrukture uz promicanje značaja prirodne baštine grada Osijeka kroz izgradnju, rekonstrukciju i opremanje kompleksa oporavilišta. Svrha oporavilišta je liječenje i oporavak divljih strogo zaštićenih životinjskih vrsta.

Osim terenske nastave studenti su upoznati s mogućnošću realizacije stručne prakse na višim godinama studija kao i mogućnošću volontiranja u zoološkom vrtu, a s ciljem što uspješnijeg ostvarivanja programa studija kao i što uspješnijeg uključivanja studenata na tržište rada. Studenti su izrazili svoja mišljenja i stavove  potrebi postojanja ili ukidanja zooloških vrtova na svjetskoj razini, te su terensku nastavu završili sa promišljanjem o bioraznolikosti Europskog kontinenta.