Studentski projekt “Tko se ispod kamena skrio, virnjak je bio” (travanj – rujan 2023.)

Aktivnosti projekta “Tko se ispod kamena skrio, virnjak je bio” provedene su u razdoblju od travnja do rujna 2023. godine, pod vodstvom Ana Marije Glavačević, studentice 3. godine Sveučilišnog prijediplomskog studija Biologija i mentorstvom doc. dr. sc. Barbare Vlaičević. Projekt je financiran sredstvima Studentskog centra u Osijeku.

Glavni cilj projekta bio je detaljno istražiti faunu slatkovodnih virnjaka, njihovu raznolikost i rasprostranjenost te povezanost s ekološkim karakteristikama staništa na području Parka prirode Papuk. U istraživanje je uključen i do sada neistražen sedrotvorni sustav na području Psunja. U sklopu projekta provedena su terenska i laboratorijska istraživanja, a dobiveni rezultati daju vrijedan doprinos poznavanju bioraznolikosti Parka prirode Papuk, kao i okolnog područja, te doprinose boljem razumijevanju ovih malih, ali značajnih organizama.

Rezultati istraživanja su predstavljeni u obliku posterskog priopćenja na 12. Simpoziju s međunarodnim sudjelovanjem ,,Kopački rit – jučer, danas, sutra’’ održanom 28. i 29. rujna 2023. godine u Osijeku.