Studentski projekt “Mali puž, veliki endem Papuka” (travanj – rujan 2023.)

U razdoblju od travnja do rujna 2023. godine provedeno je istraživanje u sklopu projekta „Mali puž, veliki endem Papuka“ čiji je voditelj Anja Makaj, studentica 3. godine Sveučilišnog prijediplomskog studija Biologija. Projekt je izrađen pod mentorstvom doc. dr. sc. Barbare Vlaičević, a financiran je sredstvima Studentskog centra u Osijeku.

Do danas je na području Parka prirode Papuk zabilježena prisutnost dviju endemskih vrsta puževa iz porodice Hydrobiidae – Graziana papukensis i G. slavonica. S obzirom da su obje vrste slabo istražene i opisane su isključivo na temelju morfoloških osobina, cilj projekta bio je utvrditi rasprostranjenost ovih vrsta na području Parka prirode Papuk, ali i izvan granica Parka, te usporediti dobivene rezultate sa dosadašnjim saznanjima. Također je cilj bio determinirati vrste na temelju njihovih morfoloških osobina, kao i primjenom metode DNA barkodiranja. Istraživanje se sastojalo od terenskog dijela tijekom kojeg su prikupljeni uzorci i laboratorijskog dijela koji je uključivao izolaciju jedinki puževa iz uzoraka makrozoobentosa te fotografiranje i determinaciju vrsta. Značajan doprinos rezultata projekta očituje se u pronalasku ovih dviju endemskih vrsta na novim lokalitetima, uključujući i one izvan granica Parka prirode, što ukazuje na potrebu proširenja zaštite i na druge dijelove planinskog područja istočne Slavonije, kao i potrebu za daljnjim istraživanjem vrsta roda Graziana i uključivanjem novih lokaliteta.

Rezultati istraživanja predstavljeni su kao postersko priopćenje na 12. Simpoziju s međunarodnim sudjelovanjem ,,Kopački rit – jučer, danas, sutra’’ održanom 28. i 29. rujna 2023. godine u Osijeku.