Obilježen Dan planeta Zemlje (19.04.2024.)

Dana 19.04.2024. godine u suradnji Odjela za biologiju Sveučilišta u Osijeku i Javne ustanove Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije obilježen je Dan planeta Zemlje. Studenti druge godine prijediplomskog studija Biologija posjetili su posebni ornitološki rezervat Podpanj. Ovo jedinstveno područje značajno za obitavanje, gniježđenje, seobu i zimovanje ptica zauzima površinu od gotovo 85 ha i smješteno je na zapadnom dijelu ribnjaka Donji Miholjac. Zaštićeno je 1997. godine. Na području Podpanj do sada je zabilježeno 106 vrsta ptica od čega su četiri nove vrste za Hrvatsku (Emerizia rustica, Calidaris albaAchrocephalus agricola i Sterna paradizea), dvadesetak vrsta su ugrožene na području Europe dok se tri vrste ubrajaju u svjetski ugrožene vrste. Unutar rezervata zabilježena je i nova vrsta šišmiša (Pipistrellus pygmeus). Studenti su pod stručnim vodstvom višeg stručnog suradnika biologa Tomislava Mandira mag.biol., alumna udruge Alumni BiolOs, obišli Podpanj i upoznali osobitosti područja te promatrali ptice. O utjecaju klimatskih promjena na biološku raznolikost i važnost njenog očuvanja predavanje je studentima održala izv.prof.dr.sc. Dubravka Špoljarić Maronić, dok je o problematici invazivnih vrsta predavanje održala izv.prof.dr.sc. Tanja Žuna Pfeifffer, a o eutrofizaciji voda izv.prof.dr.sc. Filip Stević. Studentima je demonstrirano i uzorkovanje fitoplanktona i fitobentosa te mjerenje fizikalno-kemijskih parametara vode koji se provode u svrhu praćenja stanja voda.