Obilježavanje Svjetskog dana žaba (19.03.2023.)

U nedjelju 19. ožujka 2023. godine u ZOO vrtu Osijek, u suradnji s Odjelom za biologiju Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku, obilježen je Svjetski dan žaba. Ovaj datum obilježava se u svijetu od 2009. godine obzirom da su žabe najugroženija skupina kralježnjaka. Do danas je opisano 7567 vrsta, od čega je gotovo trećina ugrožena. Žabe (i ostali vodozemci) su ovisne o vodi te im je ona neophodna za razmnožavanje. Žabe polažu jaja u različita vodena staništa (močvare, bare, lokve…), te se iz njih razvijaju punoglavci koji se potom preobraze u odrasle žabe. Odrasle žabe žive na kopnu i naseljavaju različita staništa. Žabe imaju vrlo tanku i propusnu kožu koja uvijek mora biti vlažna te je upravo njihova tanka koža i jedan od razloga njihove ugroženosti. Zbog toga što je jako propusna, žabe su osjetljive na bilo kakvo onečišćenje koje se može pojaviti u okolišu te nam redovito praćenje stanja (monitoring) može biti od izuzetne važnosti kao pokazatelj kvalitete. Naime, smanjenje brojnosti žaba nam može ukazati na negativne promjene koje se dešavaju, a kojih možda nismo niti svjesni.

Mnogi ljudi ne vole žabe i zapravo nisu ni svjesni njihove važnosti te je obilježavanje Svjetskog dana žaba upravo jedan od načina upoznavanja javnosti o ovim jedinstvenim stvorenjima. Docentica Odjela za biologiju, dr.sc. Olga Jovanović Glavaš održala je kratku prezentaciju o žabama, nakon čega su uslijedile različite edukativne aktivnosti za djecu. Posjetitelji su mogli pogledati i preparat kože žabe pod mikroskopom, kao i izložbu fotografija žaba iz cijeloga svijeta čiji su autori poznati hrvatski biolog, fotograf i snimatelj Goran Šafarek, Tomislav Glavaš i Olga Jovanović Glavaš.

Autor: Olga Jovanović Glavaš