Aktivnosti Odjela za biologiju u sklopu Festivala znanosti 2023. godine (24.-29. 04.2023.)

U okviru Festivala znanosti 2023. godine, djelatnica Odjela za biologiju viša laborantica Nikolina Sabo, mag. educ. biol. et chem., u suradnji s nastavnicom biologije Majom Lesjak, mag. educ. biol. et chem., izradila je poster pod nazivom Društvo protiv prirode – slučaj „Bakterije“. Cilj postera bio je probuditi svijest o širenju bakterijskih infekcija i saznati kakva je učinkovitost primjene dezinficijensa u vlastitoj izradi u suzbijanju širenja bolesti, kao i ukazati na globalan problem prekomjerne upotrebe antibiotika i, od nedavno, pretjeranog korištenja dezinficijensa. Sudionici su naučili kako se planiraju i provode istraživanja na bakterijama kroz jednu studiju slučaja, kako se boriti protiv bakterijskih infekcija i, najvažnije, kako se sami mogu zaštititi i spriječiti širenje bolesti.

Također, u okviru Festivala znanosti, u petak, 28. travnja 2023. godine, Odjel za biologiju posjetili su učenici osmih razreda Osnovne škole Cvjetno s učiteljicom biologije Ivanom Periš i sudjelovali na radionici pod nazivom „Enigma raznolikosti prirode i društva “, a u organizaciji Nikoline Sabo, mag. educ. biol. et chem., više laborantice na Zavodu za biokemiju i molekularnu biologiju. Cilj radionice bio je obilježiti Svjetski dan molekule DNA i 70. obljetnicu otkrića strukture molekule DNA samostalnim izvođenjem izolacije DNA i promatranjem kromosoma u mitozi. Učenici su saznali gdje je u stanicama smještena molekula DNA, naučili su zašto je ona važna za prirodu i društvo, kao i zašto su ljudi međusobno slični, a opet toliko različiti.  Istraživanja molekule DNA važna su u proučavanju nasljednih osobina i bolesti, proučavanju sistematike živog svijeta, u kriminalistici, poljoprivredi, medicini i drugdje.