Doc. dr. sc. Dora Bjedov, doc. dr. sc. Alma Mikuška te izv. prof. dr. sc. Mirta Sudarić Bogojević u suradnji s prof. dr. sc. Goranom Klobučarom (Prirodoslovno-matematički fakultet, Sveučilište u Zagrebu), Jorgeom Bernalom-Alvizom (neovisni istraživač, Kolumbija), prof. dr. sc. Jean-Paulom Bourdineaudom (Sveučilište u Bordeauxu, Francuska) i dr. sc. K. M. Aarifom (King Fahd University of Petroleum & Minerals, Saudijska Arabija), objavile su rad u časopisu Journal of Xenobiotics.
U radu se prikazuje integrativni pristup procjeni utjecaja žive (Hg) na ponašanje ptica, primjenom Tinbergenovih četiri pitanja (uzrok, razvoj, funkcija, evolucija) kao konceptualnog okvira. Opisani su mehanizmi kojima Hg utječe na neuroendokrine putove, ekspresiju gena, imunološku funkciju i hormonsku ravnotežu, što dovodi do promjena u ponašanju poput smanjene potrage za hranom, narušenog roditeljskog ponašanja i smanjenog izbjegavanja predatora.
Rano izlaganje Hg može dugoročno utjecati na neurološki razvoj, učenje i društveno ponašanje, a funkcionalne posljedice uključuju smanjenu sposobnost preživljavanja i reprodukcije. Pokazano je da su ptice koje se hrane ribama i kukcima posebno osjetljive na Hg zbog njihove pozicije u hranidbenoj mreži. Promjene ponašanja često prethode fiziološkim ili demografskim posljedicama, što ih čini korisnim ranim pokazateljima ekotoksičnog stresa.
Integracija ponašanja u ekotoksikološke procjene rizika važna je za unapređenje strategija očuvanja i razumijevanje subletalnih učinaka zagađivala na divlje životinje.
Rad je dostupan na poveznici: https://www.mdpi.com/2039-4713/15/4/117
