Naslov predavanja: „Izlij vodu da nas ne bodu“

Predavač: prof. dr. sc. Enrih Merdić (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za biologiju)

Sažetak:

Tigrasti komarci (Aedes albopictus) brzo se šire svijetom. U Hrvatskoj su prvi put zabilježeni 2004. godine i od tada su se proširili po cijeloj lijepoj našoj. Zbog posebnih prilagodbi se jako teško mogu kontrolirati jer stvaraju legla u vrlo malim vodenim staništima, koja se obično nalaze na privatnom posjedu. Stoga je u Vukovarsko-srijemskoj županiji tijekom 2019.-2020. godine provedena edukativna kampanja „Izlij vodu da nas ne bodu“ putem koje su educirani građani, ali i učenici osnovnih i srednjih škola, kako sami mogu doprinijeti smanjenju populacija tigrastih komaraca. Na ovaj način je i u Hrvatskoj oživio u svijetu sve rašireniji pokret „citizen science“. Uz najnovije spoznaje o tigrastim komarcima, na predavanju će također biti predstavljena knjiga „Komarci Hrvatske“.

Datum i vrijeme održavanja: srijeda 24. veljače 2021. u 18:00 sati

Trajanje predavanja: 30 min + 10 min za pitanja i odgovore

Životopis predavača: Pogledajte ovdje. (PDF)

Uvjeti:

Predavanje je besplatno i namijenjeno članovima Alumni BiolOs i studentima Odjela za biologiju. Održat će se putem platforme Google Meet, a svi zainteresirani će mu moći pristupiti na poveznici koja će biti poslana elektroničkom poštom.