TJEDAN MOZGA (11.-17.3.2019.)

Brain Awareness Week, kampanja koja je u Hrvatskoj poznata pod nazivom Tjedan mozga, provodi se već osamnaestu godinu u mjesecu ožujku.

Ovogodišnji Tjedan mozga u Osijeku  se održao od 11. do 17. ožujka 2019. Glavni organizatori  za grad Osijek su bili  Medicinski fakultet Osijek, njegova studentska Sekcija za neuroznanost (SENZOS), Odjel za biologiju  Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Agencija za odgoj i obrazovanje. Ove godine posebno su bile  obrađene teme Mozak životinja, Učenje i pamćenje i Mozak i etika, a glavna tema osječkog Tjedna mozga je bila inteligencija životinja.

Nastavnici i studenti Odjela za biologiju u sklopu Tjedna mozga održali su 8 predavanja. Sva predavanja bila su na Rektoratu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku:

„Misliš da je mozak čovjeka najbolji?! Razmisli opet! (doc.dr.sc. Senka Blažetić);

„Vješte Radoznale Ambiciozne Najinteligentije Empatične – VRANE (doc.dr.sc. Alma Mikuška);

„Zašto je mozak kukaca nevjerojatan? (studentica Anastazija Huđ);

„Je li veličina mozga zaista bitna? (studentice Maja Jirouš, Petra Medač, Jelena Martinčić);

„Možemo li izliječiti psihopate!?“ (studenti Nora Bacelj, Nikola Balić);

„Moć pamćenja“ (studentica Sara Mikičić);

„Genijalne životinje – Što one znaju? (studenti Rita Tovilo, Emil Flauder);

„Imaju li životinje svijest?“ (studentice Laura Lončar i Helena Martinaga);

Osim predavanja, na Odjelu za biologiju Sveučilišta J.J: Strossmayera u Osijeku  održano je 6 radionica:

„Mentalne mape – put do lakšeg učenja“ (voditeljice: studentice Vedrana Majstorović, Ana Martinović);

„Jesmo li doista pametniji od životinja? (voditelji: studenti Nikolina Boić, Nino Hasl. Josip Nikolić);

„Učenje i pamćenje (voditeljice: studentice Nikolina Draganić, Ana Maria Mandić, Sara Mikičić i Deborah Lalić);

„Pametna glava“ (voditeljice: studentice Tea Gutić i Marta Krznar);

„Životinjsko carstvo…mozgova“ (voditelji: studentice Tea Galinović, Tea Tunuković);

“Vizualno pamćenje kroz igru” (voditeljice: studentice Lea Milić, Petra Vrhovec, Sara Šormazi).

Nastavnici i studenti održali su 3 radionice u dječjim vrtićima Radost, Sunčica i Sjenčica u  Osijeka , te jednu radionicu u Zoološkom vrtu u Osijeku.

„Svaka glava mozak krije“ (voditeljice: studentice Josipa Ćosić, Milica Dugić, Ivana Eržić, Marija Hmura, Nataša  Katanić,  Maja Mitrović);

„Neke životinje uče promatranjem. Kao i ja!“ (dr.sc. Anita Galir Balkić);

„Šetnja mozga zoološkim“ (voditelji: studenti Anastazija Huđ, Bruna Žižanović, Ivana Vukšić, Nera Vuić, Viktoria Čurila, asistentica Ana Vuković, mag. biol. i  doc.dr.sc. Senka Blažetić)